В Харківському історичному музеї імені М.Ф. Сумцова відкрилась виставка «Академік живопису Микола Семенович Самокиш»

Цього року виповнилося 160 років від дня народження видатного художника-баталіста, майстра анімалістичного жанру, ілюстратора і графіка Миколи Семеновича Самокиша. (1860-1944 рр.) Його ім’я навічно викарбовано в історії України. Досліджуючи величезний спадок, залишений нащадкам, біографи та мистецтвознавці не припиняють вражатися масштабності його таланту. Микола Самокиш був не тільки обдарованою, а й працьовитою людиною. Протягом 60 років творчого життя Микола Самокиш створив 11 тисяч картин та малюнків (пером). 

8 грудня в Харківському історичному музеї імені М.Ф. Сумцова відкрилась виставка «Академік живопису Микола Семенович Самокиш», присвячена 160-річчю з дня народження видатного художника-баталіста. Вперше в історії музею відкриття виставки відбулось в режимі онлайн. Докладніше тут

«Музей зберігає дуже гарну колекцію — понад 100 предметів, пов’язаних з ім’ям Миколи Самокиша, — зазначив директор музею Володимир Цигульов. — Це картини, графіка, зброя з його особистої колекції, тощо».

В музеї ретельно відбирали роботи художника та предмети з його колекції, щоб виставка могла якнайкраще проілюструвати його біографію і творчу діяльність. Серед них — картини, особисті речі харківського періоду його життя.

«Самокиш починає приїздити в Харків з 1928 р., — розповіла науковий співробітник музею Юлія Стаднік. — З 1936 по 1941 рр. викладає в Харківському художньому інституті. З цього періоду в нашій колекції збереглося дві фотографії: це Микола Самокиш в батальній майстерні Художнього інституту зі своїми студентами. Першими учнями Самокиша в Харкові стали 11 художників. Вони були вражені підходом Самокиша до навчання, бо з перших днів роботи майстерні було придбано велику кількість реквізиту. Це цілий арсенал зброї, шинелі, будьонівки.

До кінця цього року у Харкові будуть проходити заходи, присвячені 160-річчю від дня народження академіка батального живопису, професора, дійсного члена імператорської Академії мистецтв, заслуженого діяча мистецтв РРФСР Миколи Самокиша. Видатний митець завжди залишався добрим, скромним і мудрим чоловіком, поважав людей, своїх учнів та студентів, прагнув запалити вогник творчості та любові до мистецтва.

«Рисуйте правдой, любите свое дело, тратьте на каждое полотно столько времени, пока оно не заиграет перед вами красками подлинно художественного мастерства», – ці слова майстра стали дороговказом для багатьох його учнів.

Истмузей Самокиш 081220 3 4
Истмузей Самокиш 081220 4
Истмузей Самокиш 081220 5
Истмузей Самокиш 081220 7
Истмузей Самокиш 081220 9
Истмузей Самокиш 081220 10
Истмузей Самокиш 081220 12
Истмузей Самокиш 081220 13

Сайт Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова тут.

Департамент культури Харківської міської ради, Микола Самокиш