Харків претендує на звання книжкової столиці України 2022

В Першій столиці пройшли громадські фінальні обговорення наповнення проєкту «Харків – книжкова столиця України 2022»

29 березня 2021 року у Конференц-залі по вул. Космічна, 21А  зібралися представники громади, культурної спільноти та міської влади, щоб презентувати та проаналізувати стратегії розвитку промоції читання на Харківщині. Адже Департамент культури Харківської міської ради бере участь у конкурсі проєктів Українського культурного фонду «Харків – книжкова столиця України 2022».

Упродовж 2022 року Харків має стати епіцентром літературного руху України!

Харкову є чим пишатися, адже він володіє достатньою кількістю інструментів та майданчиків для реалізації цієї мети.

Протягом кількох місяців експерти й культурологи працювали над програмою проєкту, визначали основні вектори та розставляли акценти. Створена програма містить 7 складників, кожен з яких відповідає умовам конкурсу Українського культурного фонду та звертається до потреб громади щодо поширення традиції читання, заохочування молоді до книжок та популяризації амбасадорів сучасної української літератури в суспільстві.

Під час обговорення доопрацювали основні події, остаточно визначили маршрути та локації, де будуть проходити події, які увійдуть до складу програми проєкту «Харків – книжкова столиця України 2022».

Ініціатором проєкту виступає Департамент культури Харківської міської ради. Серед партнерів проєкту видавництво “Ранок”, мережа книгарень «Книголенд», арт-група КаіІаS-V, та інші. Передбачається, що проєкт триватиме 11 місяців та складатиметься з З етапів:

  • 1 етап – Підготовчий – січень – березень 2022 року – 3 місяці.
  • 2 етап – Реалізація проєкту та його складових – 7 окремих незалежних програм, що складають загальну концепцію – квітень – вересень 2022 року – 6 місяців;
  • 3 етап – звітування – жовтень – листопад – 2 місяці.

В рамках проєкту будуть реалізовані наступні ініціативи:

Вуличний книжковий буккроссинг, спецпрограма для дитячих та молодіжних бібліотек, стрит- арт “Вікна в світ книги, пересувний книжковий ярмарок по районах міста, благодійний аукціон та фестиваль книги та кави, тощо.

«Ми фанатіємо від читання , відкриття 3 нових книгарень «Книголенд» пройде на підтримку промоції читання поза межами гранту. Ми хочемо зробити багато чого: від відкриття літературних кав’ярень до започаткування спеціальних книжкових стипендій для підлітків» – говорить директор мережі «Книголенд» Ігор Зарудько.

Член правління Української Асоціації Видавців та Книгорозповсюджувачів України та генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов всебічно підтримав проєкт:

«Ми вважаємо Харків гідним носити звання «Книжкової столиці». Тут жили, творили відомі українські письменники: Григорій Квітка-Основ’яненко, Гнат Хоткевич, Іван Багмут, Іван Багряний, Микола Бажан, Остап Вишня, Наталя Забіла, Григорій Костюк, Антін Крушельницький, Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Павло Тичина, Микола Трублаїні, Микола Хвильовий. Літературну історію сьогодення створюють яскраві письменники та поети: Юрій Яновський, Борис Чичибабін, Сергій Жадан, Генрі Лайон Олді, Геннадій Меламед, Ірина Сонечко та інші».

Саме в Харкові працюють найбільші видавництва України: Ранок, Vivat, Фоліо, КСД, ВД Школа, ВД Основа, 4Mamas й близко 150 інших, єдина в Україні паперова фабрика, що робить папір із тетрапаків, відкритий єдиний в країні Музей паперу. В Харкові сьогодні функціонує літературний музей, близько 70 міських та обласних публічних бібліотек, серед яких майже 45 призначені для дітей та юнацтва, декілька літературних хабів, близько 70 книгарень. Отже, Харкову є чим пишатися, місто володіє достатньою кількістю інструментів та майданчиків, завдяки яким майже на рік абсолютно реально перетворити другу столицю Україні в книжковий сад та поширити серед місця літературну атмосферу, – додали аргументів присутні на публічних обговореннях фани читання.

Якщо харківський проєкт оберуть в УКФ місто отримає грант в 10 млн. грн. для його реалізації, запрацюють програми збільшення кількості читачів та книгарень, програма «Читаємо з народження», і навіть відкриється літературна кав’ярня на базі нової книгарні “Книголенд” та ще багато цікавого чекає на харків’ян.

 

Viber Image 2021 03 29 17 31 22
Viber Image 2
Viber Image 1
Viber Image

 

Департамент культури Харківської міської ради, Книжкова столиця, УКФ