Завершився Х Міжнародний конкурс концертмейстерів «Амадей»

З 3 по 6 березня 2021 року відбувався Х Міжнародний конкурс концертмейстерів «Амадей». Конкурс традиційне був проведений Дитячою музичною школою №15 ім. В.А. Моцарта за підтримки Департаменту культури Харківської міської ради. На жаль, карантинні обмеження обумовили у цьому році дистанційний формат творчого заходу та позбавили шанувальників «Амадея» радості зустрічі з талановитою молоддю у концертному залі. Незважаючи на це, конкурс пройшов на високому професійному та художньому рівні, в ньому взяли участь 44 учасники, в тому числі – з Вірменії та Росії. Виступи концертмейстерів оцінювало міжнародне журі, у складі якого працювали відомі музиканти з Германії, США та України.

Гран-прі Х Міжнародного конкурсу концертмейстерів «Амадей» отримала Шагане Агакарян (м. Єреван, Вірменія).

AMADEUS Лауреати 1
AMADEUS Лауреати 2
AMADEUS Лауреати 3

Посилання для перегляду подій Х Міжнародного конкурсу концертмейстерів «Амадей».

  • Церемонія відкриття Х Міжнародного конкурсу концертмейстерів “Амадей” та концерт лауреатів минулих конкурсів тут.
  • Церемонія закриття, оприлюднення результатів та концерт лауреатів Х Міжнародного конкурсу концертмейстерів “Амадей тут
AMADEI буклет Print 2 03
AMADEI буклет Print 2 04
AMADEI буклет Print 2 05
AMADEI буклет Print 2 06
AMADEI буклет Print 2 07
AMADEI буклет Print 2 08
AMADEI буклет Print 2 09
AMADEI буклет Print 2 10
AMADEI буклет Print 2 11
AMADEI буклет Print 2 12
AMADEI буклет Print 2 13
AMADEI буклет Print 2 14
AMADEI буклет Print 2 15
AMADEI буклет Print 2 16
AMADEI буклет Print 2 17
AMADEI буклет Print 2 18
AMADEI буклет Print 2 19
AMADEI буклет Print 2 20
AMADEI буклет Print 2 21
AMADEI буклет Print 2 22

Довідка

Одним з найважливіших мистецьких проєктів, започаткованих у ДМШ № 15, є Міжнародний конкурс юних концертмейстерів «Амадей», котрий за роки існування став не тільки візиткою Московського району, але й доброю музичною традицією Харкова.    Ідея конкурсу полягає в тому, щоб привернути увагу музичної спільноти до професії концертмейстера – дуже важливої та надзвичайно популярної. Тут змагаються юні таланти, об’єднуючись через спільне музикування, адже гра в ансамблі – це мистецтво спілкування, уміння чути співрозмовника, вести діалог, не пригнічувати, а діяти спільно, створюючи цікаві рішення, тобто гра ансамблем виховує якості, які конче необхідні суспільству сьогодні, коли засоби масової інформації та інтернет роз’єднують людей. Крім того, мистецтво концертмейстера передбачає володіння особливими навичками, які не завжди притаманні виконавцю-солістові. Саме тому «Амадей» надає рідкісну можливість молодим музикантам випробувати себе в цій непростій, але почесній професії. Журі ж протягом прослуховувань виявляє як талановитих концертмейстерів, так і яскравих солістів-ілюстраторів, що вельми важливо у ранньому віці, коли в музикантів формуються професійні навички.

Конкурс «Амадей» швидко набрав обертів та вийшов на міжнародну орбіту. У першому «Амадеї» (2005 рік), який ще називався фестивалем, узяли учать лише юні виконавці Харкова та області, для проведення другого «Амадея» (2006) було запрошено міжнародне журі (Німеччина, США, Молдова, Ізраїль, Росія, Україна), третій фестиваль зібрав юних концертмейстерів з різних куточків України, на четвертий «Амадей», що набув статусу міжнародного конкурсу, приїхали учасники з різних країн, тоді ж була додана нова вікова категорія (учні музичних училищ), у восьмому «Амадеї» була представлена ще одна вікова група – студенти мистецьких вишів, десятий «Амадей» був проведений у дистанційному форматі у зв’язку з карантином.

За роки існування конкурсу в ньому взяли участь близько 500 молодих концертмейстерів з різних міст України, а також – з Німеччини, Естонії, Білорусі, Грузії, Вірменії, Росії, Молдови, Польщі, Чехії. Учасники змагаються у чотирьох вікових категоріях.

Програмою передбачено виконання творів різних жанрів та історичних стилів, обов’язковим є твір Моцарта.

Ексклюзивною особливістю конкурсу є положення про те, що учасникам надається можливість обирати за власним бажанням ілюстраторів. Це можуть бути вокалісти, різні за фахом інструменталісти, що надає змаганню особливої видовищності та яскравості.

У межах конкурсу проводяться майстер-класи членів журі, круглі столи з проблем музичного виконавства, європейської музичної освіти тощо; учням та педагогам надається можливість обмінятися досвідом, розкрити свій науковий потенціал під час науково-практичної конференції «Професія концертмейстер: історія, теорія, практика». За результатами конференції видається збірка тез.

Найважливішою перспективою розвитку конкурсу «Амадей» є розширення його меж як європейського відкритого конкурсу. Цей проєкт є дуже цікавим, оскільки професія концертмейстера є дуже запрошеною, але їй приділяється незаслужено мало уваги.

«Амадей» підтвердив свою життєздатність і має значний творчий потенціал для подальшого розвитку.

Департамент культури Харківської міської ради, Дитяча музична школа №15, міжнародний конкурс концертместерів"Амадей"