Презентація пілотного проєкту Інтерактивного музею на меморіалі «Дробицький Яр»

19 серпня на меморіалі «Дробицький Яр» було презентовано пілотний проєкт Інтерактивного музею. Його метою є відтворення та поглиблення атмосфери вшанування пам’яті жертв Голокосту за допомогою художніх можливостей та новітніх цифрових технологій.

Меморіальний парк «Дробицький яр» є найбільш трагічних і пам’ятних місць в місті Харків. Дробицький яр – це Меморіал жертвам Голокосту, він уособлює знак скорботи і печалі про тисячі загублених життів. В період Другої Світовій війни тут відбувалися масові розстріли радянських солдатів, євреїв і мирних жителів Харкова. Сьогодні це єдиний в Україні повністю завершений меморіальний ансамбль, призваний висвітлювати правду про події Другої світової війни з метою унеможливлення повторювання трагедій такого масштабу. Тут в єдиному комплексі взаємодіють природний ландшафт, архітектурний простір та пам’ятні знаки на чолі з Головним Монументом та Залом Імен.  Кожний, хто відвідав Дробицький Яр мав змогу відчути особливу емоційну атмосферу, що несе в собі почуття смутку і щирого співчуття жертвам всіх воєн і гуманітарних катастроф. Саме тут гостро відчувається цінність та ціна життя кожної людини.

Проєкт мультимедійного супроводження Зали Пам’яті меморіалу «Дробицький Яр» було створено з метою залучення сучасних технічних та художніх можливостей створити ефект поглиблення в атмосферу цього місця, осмислення трагедії, бажання особисто зробити все можливе, щоб таки події ніколи не поверталися на нашу прекрасну землю. Важливим є, що проєкт створено небайдужими харків’янами, яки вважають своєю місією   нагадати людям  о реальних трагічних  подіях з метою  вшанування пам’яті безвинно загублених душ наших земляків.

Фонд Конрада Аденауера впродовж тривалого часу плідно співпрацює з Меморіальним парком Дробицький Яр. Фонд підтримав та профінансував проект створення інтерактивного музею, тематичного фільму та мультимедійного осередку в Залі Пам’яті Головного монументу меморіалу Наприкінці квітня цього року основні технічні роботи було завершено і в залі меморіалу «Дробицький Яр» відбулося налаштування в тестовому режимі обладнання, що сприятимете відтворенню атмосфери вшанування пам’яті жертв Голокосту, демонстрація фільму та запуск інтерактивного музею.

Проєкт має 2 основні компоненти:

  • Перша компонента  – створення мультимедійного середовища в Залі Пам’яті меморіального комплексу «Дробицький Яр». Для цього залучено чотири мультимедійних відеопроєкторів разом з необхідним устаткуванням,  моторизований екран, а також звукове  обладнання та флеш накопичувачі. Розробка контенту охоплювала  створення та монтаж фільму для проєкції на панелі імен та монтаж документального фільму.
  • Друга компонента  – створення інтерактивного музею в Меморіальному комплексі «Дробицький Яр».  В рамках її реалізації встановлено новітнє  обладнання: мультимедійний стіл, дві відеокамери для зображення відео  і мавзолею на столі, а також програмне забезпечення для розробки інтерфейсу і демонстрації матеріалів.  Створено  унікальний контент та інтерфейс мультимедійного столу. Для цього було проведено велику роботу, що містила розробку  оригінальної концепції й художнього рішення, обробку документальних фото- і відеоматеріалів, відеозйомку та розробку тривимірних об’єктів.

Зараз передбачено 2 язикові версії озвучення контенту – українська та англійська. Але, Дробицький Яр відвідують представники багатьох країн, тому надалі планується створення і інших язикових версій – німецькому, івриті та інших.

Проектна група:

  • Автор, куратор проекту і розробник контентуЄвген Котляр, канд. мистецтвознавства, професор Харківської державної академії дизайну та мистецтва, член Національної Спілки художників та Спілки дизайнерів України.
  • Автор і розробник мультимедійного продуктуМихайло Опалєв, канд. мистецтвознавства, доцент, завідувач кафедри мультимедійного дизайну Харківської державної академії дизайну та мистецтва,
  • Консультант проектуІрина Ференцева, директор КП «Меморіальний парк «Дробицький Яр».
  • Науковий консультант проекту – Юрій Радченко, кандидат історичних наук, директор Центру дослідження міжетнічних відносин Східної Європи.
Дробицкий яр 1
Дробицкий Яр 6
Дробицкий Яр 5
Дробицкий Яр 4

Департамент культури Харківської міської ради, Дробицкий яр, меморіал, проєкт